Podsumowanie Beskid Cup 2012

Beskid Cup F3J już za nami. Wyniki poszczególnych rund oraz finałów są dostępne  tutaj.

Końcowa klasyfikacja wygląda następująco:

miejsce 1 – Ján Littva (Słowacja)
miejsce 2 – Martin Rajšner (Czechy)
miejsce 3 – Tomasz Frąk (Polska)

Poniżej kilka słów komentarza, naszego kolegi Krzysztofa Stasiaka, który pełnił funkcję sędziego startowego.

Przebieg zawodów.

Zawody przebiegły niesamowicie sprawnie, co jest zasługą przede wszystkim dyscypliny zawodników i sprawności sędziów. Każdy wiedział jakie jest jego zadanie i miejsce. Oprócz przerw na obiad nie było ani jednej sytuacji, w której musieliśmy zatrzymać odliczanie czasu i na coś czekać. O pomoc w przeprowadzeniu zawodów poprosiliśmy doświadczonych kolegów z pobliskiego Martina na Słowacji. Patrik Michnáč, który pełnił u nas funkcję "startera" prowadził już Mistrzostwa Świata F3J i wiele innych zawodów. Obserwowanie Go, Jego uwagi i wyjaśnienia były bardzo cenne. Bardzo pomocna była również pani Marta Kostanova, która wspierała sędziów chronometrażystów w prawidłowym wypełnianiu wyników. W działania biura zawodów wprowadziliśmy kolegę z naszej modelarni Olgierta Jaske, który z zaangażowaniem zbierał, kontrolował i przeliczał wyniki zawodów. Mam nadzieję, że w kolejnych zawodach weźmie udział jako zawodnik. Nasi sędziowie chronometrażyści nabyli sporo doświadczenia i pewności siebie.  To oni mieli głos decydujący w kluczowych dla zawodników sprawach i świetnie się z tego wywiązywali. Co do wrażeń sportowych, to podczas eliminacji warunki były trudniejsze, gdyż nie było silnych noszeń i często zawodnicy walczyli w parterze. Wtedy było można zobaczyć, jak wysoki jest poziom zawodników i jak doskonałe są dzisiejsze konstrukcje modeli. Dla mnie było to o wiele ciekawsze niż finał, gdzie z termiką nie było kłopotów, a jedynie szybki start i lądowanie decydowały o wyniku. Polskę reprezentowali Wojciech Byrski (Bielsko-Biała) oraz Tomasz Frąk i Konrad Partyka (Lublin).  Tomasz jest aktualnym Mistrzem Europy Juniorów, a Konrad dopiero od kilku miesięcy steruje zawodniczym modelem. Konrad to nasza juniorska nadzieja. Wojciech Byrski to klasa sama w sobie - Wicemistrz Europy.

Publiczność

Na zawody przyszło sporo widzów, którym wielokrotnie wyjaśnialiśmy na czym polegają te zawody. Było również wielu chętnych do rozpoczęcia przygody na modelarni. Podczas finałów zawodnicy potrzebowali pomocników do startu, gdyż część osób wyruszyła już w drogę powrotną. W pomoc przy starcie zaangażowali się wszyscy obecni zawodnicy i pomocnicy, lecz to i tak nie wystarczało. Z pomocą przyszli nam widzowie, którzy przyszli zobaczyć zawody, a dostali okazję wzięcia czynnego udziału w finale jako pomocnicy. Mimo początkowych obaw spisali się wyśmienicie.

Podziękowania

Na koniec chciałbym wyrazić podziękowania dla naszych słowackich kolegów za pomoc, dla p. Czesława i Wojciecha Byrskich za pomoc w organizacji. Podziękowania dla sponsorów oraz dla sędziów za ich czas i sprawną pracę.  Specjalne podziękowania należą się też widzą, którzy pomogli nam podczas finału.

{gallery_17}

powrót